NHC National Competition 2019 – Results
Category 1C: Cream Ale (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Garrett Geoghegan | Cornflake Girl | 1C: Cream Ale | Liffey Brewers |
Category 1D: American Wheat Beer (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Dan McGee | Wheat Light, Wheat Heat | 1D: American Wheat Beer | Wee County Brewers |
Category 3A: Czech Pale Lager (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
HM | Brendan Sewell | Slip On Pils | 3A: Czech Pale Lager | Midland Brewers |
Category 3B: Czech Premium Pale Lager (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Christopher Moore Co-Brewer: Ronan McMullen | Baga Pilz | 3B: Czech Premium Pale Lager | Capital Brewers |
Category 3D: Czech Dark Lager (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Rossa O’Neill | Tmave Pivo Me Bollox | 3D: Czech Dark Lager | South Dublin Brewers |
2nd | Reilly John | Praha Dubh | 3D: Czech Dark Lager | Royal County Brewers |
Category 4C: Helles Bock (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Adrian Crombie | Helles Bock | 4C: Helles Bock | Capital Brewers |
Category 5B: Kolsch (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Sean Byrne | Kolsch | 5B: Kolsch | North County Brewers |
2nd | Sebastian Lar | In der Nähe von Köln | 5B: Kolsch |
Category 5D: German Pils (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Rafal Plesniak | German Pils | 5D: German Pils | Longford Brewing Club |
3rd | Sebastian Lar | Celbridge Pils | 5D: German Pils |
Category 7A: Vienna Lager (6 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Oisin Dorgan | Right One This Time | 7A: Vienna Lager | Kilkenny Homebrew Club |
Category 10A: Weissbier (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Colm Conlon | Tbone’s Weiss | 10A: Weissbier | South Dublin Brewers |
Category 11C: Strong Bitter (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Derek Foley | Camac Esb | 11C: Strong Bitter | Liffey Brewers |
Category 12C: English IPA (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Frans Bakx | Epa 12/18 | 12C: English IPA | Rebel Brewers |
Category 13A: Dark Mild (6 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Adam Clarke | Dark Mild | 13A: Dark Mild | Kilkenny Homebrew Club |
2nd | Jonathan Leech | Mildly Dark | 13A: Dark Mild | Capital Brewers |
Category 13C: English Porter (8 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Damien Enright | Brown Porter | 13C: English Porter | Liffey Brewers |
3rd | Manu Diez-Garrido | Dry Porter | 13C: English Porter | Capital Brewers |
Category 14A: Scottish Light (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | John Clifford | Lanark | 14A: Scottish Light | Garden County Homebrew Club |
Category 15A: Irish Red Ale (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Colm Quinn | A Pinch of Brown | 15A: Irish Red Ale | North County Brewers |
Category 15B: Irish Stout (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Michael Thanry | Moonless | 15B: Irish Stout | Rebel Brewers |
Category 15C: Irish Extra Stout (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Kevin McClean | Cóta Dubh | 15C: Irish Extra Stout | Royal County Brewers |
Category 16A: Sweet Stout (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Trevor Murray | Milk Stout | 16A: Sweet Stout | North County Brewers |
Category 16B: Oatmeal Stout (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Oisin Dorgan | Morning Porridge | 16B: Oatmeal Stout | Kilkenny Homebrew Club |
Category 16C: Tropical Stout (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Sean Ward | Tropical Stout | 16C: Tropical Stout | Capital Brewers |
HM | Anna Moe Co-Brewer: Neil Page | Creamy Delight | 16C: Tropical Stout |
Category 16D: Foreign Extra Stout (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Anna Moe Co-Brewer: Neil Page | Perilous Voyage | 16D: Foreign Extra Stout |
Category 17A: British Strong Ale (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
HM | Richard Lubell | Little Big Man | 17A: English Strong Ale | Capital Brewers |
Category 17B: Old Ale (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Gearoid Beggan | Even More Methusala | 17B: Old Ale | Capital Brewers |
Category 17C: Wee Heavy (4 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Kris Wynne | Gay Gordons | 17C: Wee Heavy | Capital Brewers |
2nd | Paddy Gunn | Skewbald Mare Wee Heavy | 17C: Wee Heavy | Wee County Brewers |
Category 18B: American Pale Ale (12 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | James Keane | Lazypig | 18B: American Pale Ale | North County Brewers |
2nd | Brian Slevin | Dasher the Fourth | 18B: American Pale Ale | South Central Brewers |
3rd | Uldis Ludbarzs | Citra Pale Ale | 18B: American Pale Ale | Garden County Homebrew Club |
Category 19A: American Amber Ale (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Colm Quinn | Crystal Hop | 19A: American Amber Ale | North County Brewers |
2nd | Donal Goggin | Amber´s American Ale | 19A: American Amber Ale | Lee Valley Homebrew Club |
Category 19C: American Brown Ale (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Colm Conlon | Edenbrewery Aba | 19C: American Brown Ale | South Dublin Brewers |
Category 20B: American Stout (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Donal Goggin | Westwood American Stout | 20B: American Stout | Lee Valley Homebrew Club |
Category 20C: Imperial Stout (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Derek Foley | Camac Imperial Stout | 20C: Imperial Stout | Liffey Brewers |
3rd | Anil Godinho | Sticky Fingers | 20C: Imperial Stout | Capital Brewers |
Category 21A: American IPA (10 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Derek Foley | Camac IPA | 21A: American IPA | Liffey Brewers |
2nd | Christopher Moore | MacHiavellian IPA | 21A: American IPA | Capital Brewers |
3rd | Garrett Geoghegan | Citra Bomb | 21A: American IPA | Liffey Brewers |
Category 21B2: Black IPA (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Dan McGee | Choose Your Own Ground | 21B2: Black IPA | Wee County Brewers |
Category 21B4: Red IPA (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Colin Bolton | Red Or Dead | 21B4: Red IPA | Garden County Homebrew Club |
Category 21B5: Rye IPA (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Manu Diez-Garrido | Rye IPA | 21B5: Rye IPA | Capital Brewers |
Category 22B: American Strong Ale (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Gearoid Beggan | Totes American Strong Boi | 22B: American Strong Ale | Capital Brewers |
Category 24A: Witbier (5 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Brendan Sewell | Sarcasm Is the Lowest Form Of… | 24A: Witbier | Midland Brewers |
3rd | Donal Goggin | Walter White´s Witbier | 24A: Witbier | Lee Valley Homebrew Club |
Category 24B: Belgian Pale Ale (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
HM | Rafal Plesniak | Farmer Helper | 24B: Belgian Pale Ale | Longford Brewing Club |
Category 25A: Belgian Blond Ale (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Andrew Behan | 13 | 25A: Belgian Blond Ale | Rebel Brewers |
Category 25B: Saison (7 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Adrian Naughton | Stella Saison | 25B: Saison | Capital Brewers |
HM | Reilly John | Life Gives You Lemons | 25B: Saison | Royal County Brewers |
Category 26B: Belgian Dubbel (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Oisin Dorgan | In Dubbel | 26B: Belgian Dubbel | Kilkenny Homebrew Club |
Category 26D: Belgian Dark Strong Ale (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
3rd | Jonathan Leech | Strongly Trapissed Ale | 26D: Belgian Dark Strong Ale | Capital Brewers |
Category 27A1: Gose (2 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Adam Clarke | Seaside Gose | 27A1: Gose | Kilkenny Homebrew Club |
Category 27A2: Piwo Grodziskie (1 entry)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
2nd | Sebastian Lar | Das Grätzer | 27A2: Piwo Grodziskie |
Category 28A: Brett Beer (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Simon Finnegan | Brett Saison | 28A: Brett Beer | North County Brewers |
Category 29A: Fruit Beer (3 entries)
Place | Brewer | Entry Name | Style | Club |
---|---|---|---|---|
1st | Colin Bolton | Raspberry Banger | 29A: Fruit Beer | Garden County Homebrew Club |
3rd | Gearoid Beggan | I Don’t Diet On Mondays | 29A: Fruit Beer | Capital Brewers |